Jdi na obsah Jdi na menu
 


Křestanství

30. 8. 2006

Křest'anství

Křesťanství je náboženství monotheistic zaměřeno na život a výuky Jesuse, jak líčený v novém zákonu. Křesťané věří Jesusi být Messiah, a tak se odkazovat na něj jako Jesus Christ. S odhadovaný 2.1 přívrženci miliardy v roce 2001, křesťanství je největší náboženství světa.[1]

Křesťanství začalo v 1. století jako židovská sekta, a proto sdílí mnoho náboženských textů a raná historie se Judaismem — specificky, Bible hebrejštiny, kteří křesťané volají starý zákon (vidí Judeo-křesťan). Mějte rád Judaismus a islám, křesťanství je abrahámské náboženství.

V novém zákonu, termín “křesťan” nejprve se objeví v Acts 11:26: “učedníci byli nazýváni křesťany nejprve u Antioch.” (Řek: Χριστιανούς; Christianous).

Označení křesťanství

V roce 2001, křesťanství prohlašovalo odhadovaný 2.1 miliarda přívrženců, dělat to největší náboženství světa.[1] Uvnitř křesťanství, tam jsou četné zřetelné tradice, označení a těla kostela, mnoho s různými dogmatickými rozdíly příbuznými kultuře a místě. Od reformace, křesťanství je obvykle reprezentováno jako bytí rozdělené do tří hlavních větví:

  • Římský katolicismus: Římsko-katolická církev, největší jediné tělo, který zahrnuje několik Eastern katolických společenství a tvoří více než 1 miliarda křtila členy.[1] (Ne díl katolické církve ale blízko příbuzný být jistá menší společenství, např., staří-katolíci.)
  • Východní křesťanství: Orientální pravoslavné církve, asyrská církev Východu a východních pravoslavných církví (včetně západních pravoslavných církví, které udržují latinské praxe zatímco přijímá ortodoxní teologii), se spojeným členstvím víc než 300 miliónů křtěných členů.[1]
  • Protestantismus: Četné nominální hodnoty a skupiny takový jako anglikáni, Lutherans, reformovaný, evangelický, charismatický, Presbyterians, novokřtěnci, metodisté, Nazarenes, Anabaptists, a Pentecostals. Nejstarší tito oddělili se od římsko-katolické církve v 16. staleté protestantské reformaci, následoval v mnoha případech dalšími divizemi. Někteří protestanti poznají sebe jednoduše jak Křesťan, nebo narozený-znovu křesťan. Jiní, zvláště mezi anglikány a v Neo-Lutheranism, poznat sebe jako bytí”oba Katolická církev a Protestant”. Celosvětový úhrn sahá od 592 k 650 miliónu.[1]

Jiné nominální hodnoty a kostely který self-identifikovat jako křesťan ale která vzdálenost sám od nad klasifikacemi spolu a hlavní víry ve kterého nahoře označení sledují nárok kolem 275 miliónů členů. Tito zahrnují africké domorodé kostely se až 110 milióny členy (odhady se mění široce), církev Jesuse Christa moderních svatých (také volal Mormons) s víc než 12 miliónů členů[2], Jehovah svědci s přibližně 6.6 milión členů[3], a jiné skupiny.

Kromě oficiálních označení, sekt úniku, ortodoxních činností uvnitř označení a sekt, kacířské činnosti, tam být také rozsáhlá změna zvláštní-skupiny kostela se sdružily s křesťanstvím.

Svatá trojice

Většina křesťanů věří, že bůh je jedno jedno věčné bytí, které existuje jak tři zřetelný, věčný, a nerozdělitelné osoby: Bůh otec, bůh syn (Jesus), a bůh svatý duch (nebo Svatý duch). Většina křesťanů věří tři osoby trojjediného boha spolu se tvořit jeden látka (rozcestník) boha.

 

Ukřižování a vzkříšení

Většina křesťanů věří, že Ježíš zemřel na kříži, zvedl se z mrtvý, a dosáhl Heaven poté, co se jevil jeho apoštolům, a asi pět set ostatních lidí. Tato velká skupina svědků přispěla k pro-argumenty ressurection.

Posmrtný život

Křesťanské pohledy na posmrtný život obecně zahrnují nebe a peklo. Tyto oblasti jsou myšlenka být věčný, nicméně, slovo a jeho dokonalý ekvivalent “věčný” nastane jen jednou v jak starém zákonu tak novém zákonu, v charakterizování věku království boha bude existovat. Katolicismus obsahuje s těmi přechodná oblast očistce jehož obyvatelé, zemřít ve stavu hříchu ale nicméně jistý záchranou, bydlet pro časové období podstoupit čištění předtím, než vstoupí do nebe. Tam je, nicméně, nějaká debata o tomto bodě uvnitř Eastern křesťanství.[pochvalná zmínka   potřebovaný]

Tradiční křesťanská teologie učí tam bude obecné vzkříšení, s duší pokračovat ve vědomí po smrti až do vzkříšení fyzického těla a posledním soudu. [7]

Někteří tvrdí, že jen spravedlivá vůle být vzkřísen.[pochvalná zmínka   potřebovaný]

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář